Mucizeler Kursu

Bilgeliğin Alevi (FlameofSophia)

Mucizeler Kursu alışılagelmişleri, kalıpları, dünya bilgilerini ve dünya öğrenimini tepetakla yapar. Bu gerçekten tartışılmaz bir olgu artık 1976 yılından bugüne dek. Kursu bilenler, uygulayanlar, kursun yolunun tanıdıkları en radikal yollardan biri olduğunu vurgularlar çünkü ikiliksiz metafiziğinden taviz vermeden dönüşüme yol açar.

Fakat, bir yolu tamamen bildiğimizde diğer yolları da anlar ve doğruyu yanlışı ayırt etme yetimiz gelişir. İdrak, istemsiz bir sonuç olarak kursun derslerini içselleştirtiğimizde ve kendimizi gerçekten Kutsal Ruh'un rehberliğine teslim ettiğimizde, zihnimize açılır. Bizler buradayız çünkü, aslımızı, Tanrı'yı reddettiğimiz için der kurs. Bizler buradayız çünkü, ruh olduğumuzu unuttuk. Ruhun sonsuz ve sınırsız varlığını ego zihnimizle ne anlayabiliriz ne de ona herhangi bir yöntem ile ulaşabiliriz. Buna müsade etmez. Kendi bitişini neden istesin? Beden ayrılığın simgesidir ve egonun kalesidir. Ve her eylemimiz bedeni gerçek yapmak için vardır. Ne yapalım yani? Kenara çekilip bekleyelim mi? Hem de neyi? Hayır. Bir şey beklemeyelim. Her şeyi sorgulayalım. Bu dünyayı ve bedeni aklımızın almadığı bir gücün yaptığını unutmayalım. Ne de olsa uyuyan ve babasından saklanmaya çalışan Tanrı Oğlu'nun rüyasıyız biz. Rüya olan bu dünyada ego kral ve dünyanın düşünce sistemi onun kraliyetinin yasaları. Her ne kadar çeşitli, katmanlı, renkli, ayartıcı da olsa, o tamamen bir illüzyon. Rüya işte. Açıklamaya bile gerek yok aslında. Rüyada ruh yok her ne kadar ruh tarafından yapılmış olsa da. Bu nedenle İsa, ben dünyadayım ama dünyadan değilim der. Burada hiçbir şey gerçek değil. Matematiksel anlatırsak: sıfırı sonsuzla da çarpsak elde yine sıfır olur. Gerçek, hafızamızın derinliklerinde bizim onu hatırlamamızı bekliyor. Aslında hafıza mafıza da yok çünkü bir hiçin hafızası da nihayetinde hiçtir, ama ayrık ve kendini tamamen bir halüsinasyonun içinde kaybetmiş deli bir zihne böylesi köprüler kurarak anlatılamayanı anlatmaya çalışır Tanrı öğretmenleri.

Hiçbir Tanrı öğretmeni Kutsal Ruh'suz Tanrı öğretmeni olamaz. Tanrı öğretmeninin özelliği, hiç kimseyi kendinden ayrı görmeyip kendini, yani rüyadaki benlik oyuncusunu Kutsal Ruh'un rehberliğine teslim edip rüyada işlevini yerine getiren uyandırma ve hatırlatma aracı olmasıdır. Kişi olarak ne olduğu hiç önemli değil. İster kadın olur ister erkek, yaşlı-genç, fakir-zengin, okumuş-okumamış, güzel-çirkin vs. Öğretme şekilleri de farklıdır. Kimi yazar, kimi anlatır, kimi susar. Onların tümünün ortak yanı "bir" olmaları. Yani tek bir bedenin, kutsal bir bedenin birbirine bağlı hücreleri gibi. Bu biraz mistik bir benzetme oldu ama bazı şeyleri anlatmak kolay olmuyor. Ayrılığın bittiği yerde teklik kalır; işte o anlamda bir beden. Ayrık zihnin, deli olduğundan, talimata ihtiyacı vardır çünkü bizler kendi başımıza hiçbir şey yapamayız. Deli koğuşunda ille bir akıllı gerek delilere doğru yolu gösteren. Bu anlamda Tanrı öğretmenlerine ihtiyacımız var çünkü onlar sayesinde Kutsal Ruh diye bir şeyin var olduğuna tanık olur ve onunla birlik içinde olunabilineceğini bizlere göstererenlerle kutsal bir ilişki içinde iyileşiriz. Hiçbirimiz kendi başına iyileşemez. İlle bir kutsal ilişki yaratmamız gerek. Bu da affetmekle olur. Affetmek, tek ilaç bu dünyada ve tek yöntem. Bunu kesin bir uslüple dile getiriyorum çünkü onun başka bir alternatifi yok. İsa, Mucizeler Kursu'nda bize yolu açan ve sayesinde Tanrı ile birleşebileceğimiz büyük kardeşimiz. O yolu önden gitti ve babası ile tamamen birleşti. Onun rehberliğinde bizim yanılmamız mümkün değil. Herkim, onun uzattığı eli tutar ve onun iradesiyle eylemlerini birleştirir, o asla doğrudan şaşmaz. Şaşarsak eğer, o eli bıraktığımız içindir. Bu benim için sadece entellektüel bir ileri geri ifade etme değil, gerçektir.

Hatırlarsınız; İsa zamanında doğruları yüzünden öldürüldü. Mucizeler Kursu'nda İsa, zamanında söylediklerini saldırı olarak algıladıkları için öldürüldüğünü söyler. Öyledir. Dünyada her insan bu anlamda potansiyel katili içinde taşır. Biri bizim doğrumuzu değil de onu çürüten başka bir doğruyu ortaya attığı zaman anında o düşmandır ve yok edilmelidir. Ego-zihin  böyle işler. Mucizeler Kursu saldırmaz ve hakikatı savunmaz çünkü buna gerek yoktur. Mucizeler Kursu, Tanrı öğretmenlerinin Kutsal Ruh rehberliğinde daima, ne yapmamı istersin? Ne söylememi istersin? Nereye gitmemi istersin sorularıyla gününü geçirdiklerini anlatır. Onlar soruyu sorar ve beklerler. Neyi mi? İçlerinden yükselen cevapları. Unutmayalım; Mucizeler Kursu içsel bir dikte olarak 7 yıl içinde kaleme alınmış ve yazar Helen Schucman adını bile yazdırmamış kitaba. İçsel... Her şey içsellikte oluşur. Ben yazılarımı çoğu zaman sorulara cevap olarak veya karşılaştığım herhangi bir şeyi yeniden yorumlamak için yazarım. Geldiği gibi, içimden yükseldiği gibi. Bazen yazmaya başlarken sonu nereye varacak diye merak ettiğim çok olmuştur. Planlı bir tasarım yok kafamda. Şimdi gibi. Bu yazı nasıl oluştu? Mesaj aldım. İçeriği önemli değil. Algı mekanizmasının kendince bir yorumlaması. Tarzı savunma. Bir yazıma yönelik. Cevap yazsam mı diye sordum? Hayır oldu iç sesin cevabı. Ne yapayım, dedim? Hiç bir şey, dedi. Tamam dedim ve çayımı aldım oturdum koltuğa. Sonra kalktım, face için bir paylaşım yapayım diye düşündüm. Alttaki paragrafı gelişigüzel buldum ve çevirdim. Aslında aklımda kursun ilavesi olan Psikoterapi kitabından bir çeviriydi. Ama bu elime düştü. Ve yukarıdaki yazı döküldü buraya. Nedense? Yarasın...

I. Doğru öğrenmek ve öğretmek

3. Saf ruhun talimata ihtiyacı yok, ama egonun. Öğrenme sonunda korkutucu olarak algılanır , çünkü egoyu saf ruhun ışığına bırakmaya - yok etmeye değil - yol açar. Bu, egonun korkması gereken değişimdir, çünkü merhametimi paylaşmaz. Benim dersim seninki gibiydi, ve ben onu öğrendiğim için, öğretebilirim. Ben senin egona asla saldırmayacağım, ama sana onun düşünce sisteminin nasıl oluştuğunu öğretmeye çalışıyorum. Sana gerçek yaratılışını hatırlattığımda, egon korkuyla tepki vermekten başka bir şey yapamaz.

Mucizeler Kursu Metin Kitabı Bölüm 4.I.3

BenSiz

Copyright © 2010 - 2018  • Bengü Aydoğdu (BenSiz)  •  Tüm haklar saklıdır • eposta@flameofsophia.com