Mucizeler Kursu

Bilgeliğin Alevi (FlameofSophia)

Bugün Hıristiyan aleminde Paskalya'dan önceki Cuma. Tarihde İsa'nın çarmıha gerildiği gün. Katolik ve ortodoks Hırıstiyan kilisesi çarmıha gerilmiş bir İsa'ya tapar ve onun çarmıhtaki sembolünü inancının sembölü yapar. Oysa Mucizeler Kursu'nda İsa bunun bir yanılgı olduğunu dile getirir. 

“Çarmıha gerilmek değil, yeniden diriliş KEFARETİN temelidir. Birçok samimi hrıstiyan bunu yanlış anladı. Yoksunluk inancından özgür olan hiçkimse bu hatayı yapamaz. Tepetakla duran bir perspektif ile çarmıha gerilmeye bakıldığında, sanki gerçekten TANRI, OĞULLARINDAN birinin iyi olduğu için onun acı çekmesine izin verdiği ve hatta sanki onu buna teşvik etmiş gibi görünür. Bu projeksiyon yolu ile oluşan pek talihsiz yorumlama, birçok insanın TANRI'DAN acı acı korkmalarına yol açmıştır. Böylesi anti-dinî varsayımlar birçok dinin içinde bulunur. Gerçek bir hrıstiyan ama duraklayıp şunu kendine sormalıdır: “Bu nasıl mümkün olabilir?” 
[MK, Metin Kitabı, Bölüm 3.I – Çeviri: BenSiz]

Başka bir bölümde şöyle ifade ediyor İsa çarmıha gerilmeyi ve onun asıl iletisini:

“Çarmıha giden yolculuk son “faydasız yolculuk” olmalıdır. Ona tutunma, aksine, onu tamamlanmış olarak arkanda bırak. Onu senin son faydasız yolunculuğun olarak kabul ettiğinde benim yeniden dirilişime katılmanda da özgürsün. Bunu yapmadığın sürece, yaşamın gerçekten israf edilmiştir. O sadece tekrar ayrılığı, kudretin kaybını, egonun beyhude telafi etme çabalarını ve nihayetinde bedenin çarmıha gerilmesini daha doğrusu ölümü sahneler. Bu tür tekrarlamalar, onlardan kendi isteğinle vazgeçene dek, sonsuzdur. Eski kaba çarmıha tutunmanın acıklı hatasına düşme. Çarmıha gerilmenin tek iletisi, onu aşabileceğindir. O zaman dek, kendini istediğin kadar ve çoklukta çarmıha germende özgürsün. Bu benim sana vermek istediğim İncil değildi. Bizim yapacağımız başka bir yolculuk var ve bu dersleri itina ile okursan, ona hazırlanmaya yardımcı olacaklardır sana.” 
[MK, Metin Kitabı, Bölüm 4 Giriş – Çeviri: BenSiz]

Çarmıha gerilmenin insanoğlu üzerinde bu denli etkili olması ve onun üzerine koskoca bir dinin inşa edilmesi, insanların kendilerini bir beden ile özdeşleştirmeleri ve bu nedenle saldırılara maruz kalabileceklerini ve ölümlü olmalarını kabul etmelerine dayanır. Bu dünyada bir bedenin başka bir bedene zarar veremeyeciğini inkar etmek ahmaklıktır. Ama daha büyük bir budalalık, kendimizin bir beden olduğuna inanmamızdır. İsa çarmıha gerildikten 3 gün sonra yeniden dirilişi ile ölümsüzlüğünün mesajını vermek istedi. Ancak, egolarına tutsak zihinler onun çarmıha gerilişini tamamen yanlış bir şekilde yorumlayarak ayrılık, korku ve cezalandıran bir tanrı yaptılar ve böylesi bir tanrı anlayışı üzerine koskoca bir din inşa ettiler. Ancak dünyada uygulanan bu hıristiyanlık dininin büyük kısmının İsa'nın öğretisi ile bir alakası olmadığını vurguluyor Mucizeler Kursu. İsa devamında şöyle diyor:


“Çarmıha gerilmek, uç bir örnekten başka bir şey değildir. Onun değeri - diğer tüm eğitim araçlarının değeri gibi – kolaylaştıran öğrenme şeklinde yatar. O, yanlış anlaşılabilir ve yanlış anlaşılmıştır da. Bu sadece korku dolu olanların korku dolu algılamala meyillerinden kaynaklanır. Ben sana zaten her zaman bana dönebileceğini söylemiştim, benim kararımı paylaşmak ve onu böylece daha güçlü yapmak için. Ben sana çarmıha gerilmenin OĞULLUĞUN yapması gereken son bir faydasız yolculuk olduğunu da ve onu anlayan herkes için korkudan özgürleşmenin olduğunu söylemiştim. Şimdiye dek sadece dirilişe ağırlık verirken, çarmıha gerilmenin amacı ve aslında nasıl dirilişe götürdüğü açıklanmadı. Yine de hayatında benzersiz bir katkı sağlaması gereklidir ve onun hakkında (çarmıha gerilmenin hakkında - çevirmenin notu) korku olmadan düşünürsen, sana kendi rolün olan öğretmenliği anlamanda yardımcı olacaktır.”
[MK, Metin Kitabı, Bölüm 6, Giriş – Çeviri: BenSiz]

Toparlarsak burada kısaca bir özetlemeyle, çarmıha gerilmek, yani ölmek, insanoğlunun en büyük korkusu olarak dahi eğer kendi özümüze İSA gibi uyanırsak aşılacaktır... Ölümsüzlük bizim mirasımızdır zira biz beden değil RUHUZ... TANRI içinde tek bir TANRI OĞLUYUZ... 

Bu dünyanın her anı aslında bu çarmıha gerilmenin arkasında yatan tek bir düşüncenin her an yeniden ve yeniden teyit edilmesi ve böylece bizler için gerçeklik kazanmasıdır. Bunu aşan her zihin egonun düşünce sisteminde yatan en temel kilidi kırmış olur ve ölümü aşarak ölümsüzlüğe doğru yol alır.

BenSiz

Copyright © 2010 - 2018  • Bengü Aydoğdu (BenSiz)  •  Tüm haklar saklıdır • eposta@flameofsophia.com