Mucizeler Kursu

Bilgeliğin Alevi (FlameofSophia)

Özbenlik nedir sorusu gündemde. Özbenlik dediğimizde, klasik dünya anlayışında geçen kişilik ve bir kişiliği yapan benlik kurgusundan bahsetmiyoruz. Ona küçük benlik diyelim.

O küçük benlik senin kendin hakkında inandığın şeylerin tümüdür ve kendini her şeyden ve herkesten ayrı bilir. Özbenlik, hepimizin içinde olduğumuz ve ayrılığın asla gerçekleşmediği tek olandır. Biz özbenlik olarak TANRI OĞLUYUZ, kişi olarak sahte olan egoyuz. Size bir hikaye:

Günün birinde ünlü bir açık arttırmada büyük paralara satılan antik bir kaseden bahseder usta. Fakirlik içinde ölen bir dilenciye aitmiş ve içinde dilendiği sadakaları toplarmış. Yaşadığı sürece kasenin gerçek değerini asla bilmemiş ve sefalet içinde ölmüş. Ustanın gelişi güzel hikayeler anlatmayacağını bilen öğrencilerden biri hikayedeki kasenin ne anlama geldiğini sormuş. Cevabını veren usta: "O kase özbenliği temsil eder" demiş.

Öğrenciler konuyu tam anlamadıkları için açıklamasını istemişler. Usta şöyle devam etmiş: "Siz yaşamınız boyunca dikkatinizi orada burada okuduğunuz kitaplardaki veya dinlediğiniz öğretmenlerdeki bilgileri toplamakla israf ediyorsunuz. O bilgileri toplayan kaseyi dikkate almanız daha doğru olur."

BenSiz

Copyright © 2010 - 2018  • Bengü Aydoğdu (BenSiz)  •  Tüm haklar saklıdır • eposta@flameofsophia.com